GP3D010A120B
DigiKey Part Number
GP3D010A120B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP3D010A120B
Description
DIODE SIL CARB 1200V 10A TO2472
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Through Hole TO-247-2
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F
608pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.65 V @ 10 A