GP3D010A065B
DigiKey Part Number
1560-GP3D010A065B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP3D010A065B
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A TO247-2
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Through Hole TO-247-2
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
419pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-2
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 10 A