GHXS030A120S-D3
DigiKey Part Number
1560-1007-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GHXS030A120S-D3
Description
DIODE MOD SIC 1200V 30A SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 1200 V 30A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 30 A
Manufacturer
SemiQ
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A