GHXS030A120S-D1E
DigiKey Part Number
1560-1149-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GHXS030A120S-D1E
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 30A SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Silicon Carbide Schottky 1.2 kV Chassis Mount SOT-227
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 30 A
Manufacturer
SemiQ
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Technology
Silicon Carbide Schottky
Supplier Device Package
SOT-227
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.2 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
30 A