GCMX040B120S1-E1
DigiKey Part Number
1560-GCMX040B120S1-E1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCMX040B120S1-E1
Description
SIC 1200V 40M MOSFET SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 57A (Tc) 242W (Tc) Chassis Mount SOT-227
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
121 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+25V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3185 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
242W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-227
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
52mOhm @ 40A, 20V