GCMX003A120S3B1-N
DigiKey Part Number
1560-GCMX003A120S3B1-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCMX003A120S3B1-N
Description
1200V, 3M SIC MOSFET HALF BRIDGE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 625A (Tc) 2113W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 300A, 20V
Manufacturer
SemiQ
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 120mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1408nC @ 20V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
41400pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
2113W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
625A (Tc)