RPS240-48-CU
DigiKey Part Number
4106-RPS240-48-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS240-48-CU
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.12" L x 1.97" W x 5.35" H (130.0mm x 50.0mm x 136.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
48V