RPS120-24-CU
DigiKey Part Number
4106-RPS120-24-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS120-24-CU
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.84" L x 1.69" W x 4.32" H (97.5mm x 43.0mm x 109.8mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
24V