DS1-40-0003
DigiKey Part Number
DS1-40-0003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1-40-0003
Description
CMC 4A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Through Hole 4A DCR 55mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DS1-40-0003 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
55mOhm
Manufacturer
SCHURTER Inc.
Voltage Rating - DC
600V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
1.575" L x 1.575" W (40.00mm x 40.00mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Radial
Current Rating (Max)
4A