RSB1A120JD
DigiKey Part Number
4008-RSB1A120JD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSB1A120JD
Description
HARMONY, INTERFACE PLUG-IN RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSB1A120JD Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Release Voltage
1.2 VDC
Packaging
Box
Operate Time
20 ms
Part Status
Active
Release Time
20 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Approval Agency
CSA, EAC, UL
Contact Rating (Current)
12 A
Relay Type
Switching Voltage
300VDC - Max
Coil Resistance
360 Ohms
Load - Max Switching
3600VA
Base Product Number
Coil Current
33.3 mA