LGL36600U44X
DigiKey Part Number
4008-LGL36600U44X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGL36600U44X
Description
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 500V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Solid State 600A 600 V AC DC Toggle Chassis Mount
Category
Current Rating (Amps)
600A
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage Rating - AC
600 V