LC1G400KUEN
DigiKey Part Number
4008-LC1G400KUEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G400KUEN
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 400 A 100 ~ 250VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G400KUEN Models
Category
Contact Rating (Current)
400 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C