LC1G225EHEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G225EHEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G225EHEA
Description
CONTACTORTESYSGIGA225 3P ADV48-1
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 225 A 48 ~ 130VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G225EHEA Models
Category
Contact Rating (Current)
225 A
Switching Voltage
1000VAC - Max
Termination Style
Spring Terminal
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C