LC1DT80AN7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT80AN7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT80AN7
Description
TESYS 4P EVERLINK CTR 80A AC1 41
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 80 A 415VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT80AN7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
352.75 VAC
Must Release Voltage
124.5 VAC
Coil Voltage
415VAC
Operate Time
26 ms
Contact Rating (Current)
80 A