LC1DT60AG7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT60AG7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT60AG7
Description
TESYS 4P EVLK CONTACTOR 60A AC1
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 60 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT60AG7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
102 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
26 ms
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
60 A