LC1DT60A3P7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT60A3P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT60A3P7
Description
TESYS 4P EVLK CTR 60A AC1 230VAC
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 60 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT60A3P7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Spring Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
184 VAC
Must Release Voltage
69 VAC
Coil Voltage
230VAC
Operate Time
26 ms
Contact Rating (Current)
60 A