LC1DT20U7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT20U7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT20U7
Description
TESYS 4P CONTACTOR 20A AC-1 240V
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 20 A 240VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT20U7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
192 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
72 VAC
Coil Voltage
240VAC
Operate Time
22 ms
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
20 A