LC1D80BD
DigiKey Part Number
4008-LC1D80BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80BD
Description
CONTACTOR 80A 1F+1O 24V CC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80BD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
20.4 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
130 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
35 ms
Contact Rating (Current)
80 A