LC1D80B7
DigiKey Part Number
4008-LC1D80B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80B7
Description
3P CONT 80A AC3 37KW 1NO 1NC 24V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 24VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1D80B7 Models
Category
Contact Rating (Current)
80 A
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
35 ms
Coil Voltage
24VAC