LC1D65A6B7
DigiKey Part Number
4008-LC1D65A6B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D65A6B7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 65A30KW AC3 24
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D65A6B7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
26 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
65 A