LC1D50E7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50E7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50E7
Description
3P OLD CONTACTOR 25KW 1NO 1NC 48
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 48VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D50E7 Models
Category
Contact Rating (Current)
50 A
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Termination Style
Screw Terminal
Must Operate Voltage
40.8 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC