LC1D50AV7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50AV7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50AV7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 4
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 400VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50AV7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
320 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
120 VAC
Coil Voltage
400VAC
Operate Time
26 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
50 A