LC1D50A6F7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50A6F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50A6F7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A22KW AC3 11
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50A6F7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
88 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Operate Time
26 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
50 A