LC1D50A6BD
DigiKey Part Number
4008-LC1D50A6BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50A6BD
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 2
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D50A6BD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Box Lug
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
57.5 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
50 A