LC1D50A3E7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50A3E7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50A3E7
Description
TESYS 3P EVLK CTR AC3 440V 50A S
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 48VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Spring Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
38.4 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
14.4 VAC
Coil Voltage
48VAC
Operate Time
26 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
50 A