LC1D40AQ7
DigiKey Part Number
4008-LC1D40AQ7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D40AQ7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 40A 18,5KW AC3
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 380VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D40AQ7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
323 VAC
Must Release Voltage
114 VAC
Coil Voltage
380VAC
Operate Time
26 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
40 A