LC1D40AKUE
DigiKey Part Number
4008-LC1D40AKUE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D40AKUE
Description
TESYS CONTACTOR-3P-AC3- <= 440V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 100 ~ 250VAC/DC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D40AKUE Models
Category
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
690VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C