LC1D18KUE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 3
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 100 ~ 250VAC/DC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D18KUE
DigiKey Part Number
4008-LC1D18KUE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D18KUE
Description
TESYS CONTACTOR-3P-AC3- <= 440V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D18KUE Models
Category
Contact Rating (Current)
18 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C