LC1D18ABD
DigiKey Part Number
4008-LC1D18ABD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D18ABD
Description
DECA CONTACTOR 18A 3P 24V DC SNA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
63 ms
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
32 A