LC1D12X7
DigiKey Part Number
4008-LC1D12X7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12X7
Description
TESYS CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 600VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D12X7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
510 VAC
Must Release Voltage
180 VAC
Coil Voltage
600VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
12 A