BMI1003P32A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4008-BMI1003P32A-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BMI1003P32A |
Description | MOT 3P 100MM IP65 2,2KW KEY ENC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC Motor Servomotor 6000 RPM 2.1kW Absolute 208 ~ 480VAC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BMI1003P32A Models |
Category | Torque - Rated (oz-in / mNm) 1020 / 7200 |
Manufacturer Schneider Electric | Power - Rated 2.1kW |
Series | Encoder Type Absolute |
Packaging Box | Size / Dimension Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm) |
Part Status Active | Diameter - Shaft 0.750" (19.05mm) |
Type AC Motor | Length - Shaft and Bearing 1.570" (39.88mm) |
Function Servomotor | Mounting Hole Spacing 3.740" (95.00mm) |
Voltage - Rated 208 ~ 480VAC | Termination Style Connector |