BMH1401P11F1A
DigiKey Part Number
4008-BMH1401P11F1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1401P11F1A
Description
MTR 140MM IP54 KEY ENC SINGLE128
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 2.4kW 480VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMH1401P11F1A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1090 / 7700
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
2.4kW
Series
Size / Dimension
Square - 5.512" x 5.512" (140.00mm x 140.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.945" (24.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
1.969" (50.00mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
5.118" (130.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
480VAC