BMH1401P01A2A
DigiKey Part Number
4008-BMH1401P01A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1401P01A2A
Description
MOTOR 140MM IP54 NOKEY ENC SINGL
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 2.4kW 480VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMH1401P01A2A Models
Category
RPM
4000 RPM
Manufacturer
Schneider Electric
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1090 / 7700
Series
Power - Rated
2.4kW
Packaging
Box
Size / Dimension
Square - 5.512" x 5.512" (140.00mm x 140.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.945" (24.00mm)
Type
AC Motor
Length - Shaft and Bearing
1.969" (50.00mm)
Function
Servomotor
Mounting Hole Spacing
5.118" (130.00mm)
Voltage - Rated
480VAC