BMH1003P01A1A
DigiKey Part Number
4008-BMH1003P01A1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1003P01A1A
Description
MOTOR 100MM IP54 NOKEY ENC SINGL
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 2.7kW 480VAC
EDA/CAD Models
BMH1003P01A1A Models
Category
RPM
6000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
878 / 6200
Series
Power - Rated
2.7kW
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Voltage - Rated
480VAC