725BXXBC3ML-24D
DigiKey Part Number
4008-725BXXBC3ML-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
725BXXBC3ML-24D
Description
POWER RELAY, SE RELAYS, 25A, 2NO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
725BXXBC3ML-24D Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator, Test Button
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
25 A
Approval Agency
CE, CSA, UL
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6925VA
Coil Resistance
300 Ohms
Coil Current
80 mA