FN2450B-20-61
DigiKey Part Number
817-1632-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2450B-20-61
Description
LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 20 A 250V DC ~ 400Hz Single Stage Terminal Block
Category
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Applications
General Purpose
Series
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Filter Type
Single Phase
Termination Style
Terminal Block
Configuration
Single Stage
Inductance
940µH
Voltage - Rated AC
250V
Base Product Number
Current
20 A