Image for ZW-20-11-T-S-550-190 is not available
ZW-20-11-T-S-550-190
DigiKey Part Number
612-ZW-20-11-T-S-550-190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-20-11-T-S-550-190
Description
CONN BRD STACK .100" 20POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-20-11-T-S-550-190 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.190" (4.826mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.550" (13.970mm)
Series
Length - Tail
0.190" (4.826mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)