Image for ZW-20-10-G-S-437-110 is not available
ZW-20-10-G-S-437-110
DigiKey Part Number
612-ZW-20-10-G-S-437-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-20-10-G-S-437-110
Description
CONN BRD STACK .100" 20POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-20-10-G-S-437-110 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.283" (7.188mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.437" (11.100mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)