Image for ZW-12-15-L-S-225-250 is not available
ZW-12-15-L-S-225-250
DigiKey Part Number
612-ZW-12-15-L-S-225-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-12-15-L-S-225-250
Description
CONN BRD STACK .100" 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.155" (3.937mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.225" (5.715mm)
Series
Length - Tail
0.250" (6.350mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
12
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)