ZW-12-07-T-S-200-070
DigiKey Part Number
612-ZW-12-07-T-S-200-070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-12-07-T-S-200-070
Description
CONN BRD STACK .100" 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-12-07-T-S-200-070 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.160" (4.064mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.070" (1.778mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
12
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)