Image for ZW-06-07-F-S-290-120 is not available
ZW-06-07-F-S-290-120
DigiKey Part Number
612-ZW-06-07-F-S-290-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-06-07-F-S-290-120
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.020" (0.508mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.290" (7.366mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)