Image for ZW-03-12-S-D-340-090-LL is not available
ZW-03-12-S-D-340-090-LL
DigiKey Part Number
612-ZW-03-12-S-D-340-090-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-03-12-S-D-340-090-LL
Description
CONN BRD STACK .100" 6POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-03-12-S-D-340-090-LL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.600" (15.240mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.340" (8.636mm)
Series
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)