ZSS-112-01-S-D-480
DigiKey Part Number
612-ZSS-112-01-S-D-480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-112-01-S-D-480
Description
CONN HDR .100" 24POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-112-01-S-D-480 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.480" (12.19mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A