ZSS-112-01-G-D-515
DigiKey Part Number
612-ZSS-112-01-G-D-515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-112-01-G-D-515
Description
CONN HDR .100" 24POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-112-01-G-D-515 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.515" (13.08mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A