ZLTMM-105-65-G-D-315
DigiKey Part Number
ZLTMM-105-65-G-D-315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZLTMM-105-65-G-D-315
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZLTMM-105-65-G-D-315 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.103" (2.62mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.413" (10.49mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.315" (8.00mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions Loaded
All
Features
Keying Slot
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C