ZF1-16-01-T-WT
ZF1-16-01-T-WT
ZF1-16-01-T-WT
DigiKey Part Number
SAM13325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZF1-16-01-T-WT
Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZF1-16-01-T-WT Models
Category
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
Samtec Inc.
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tube
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1.9A per Contact
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.118" (3.00mm)