YTW-40-07-L-Q-415-150
DigiKey Part Number
612-YTW-40-07-L-Q-415-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YTW-40-07-L-Q-415-150
Description
2.00 MM FLEXYZ HIGH-DENSITY BOAR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YTW-40-07-L-Q-415-150 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Overall Pin
0.751" (19.075mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.186" (4.724mm)
Series
Length - Stack Height
0.415" (10.541mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.150" (3.810mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
160
Termination
Solder
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
4
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.079" (2.00mm)