YTE-140-03-L-Q-360
DigiKey Part Number
YTE-140-03-L-Q-360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YTE-140-03-L-Q-360
Description
CONN HD ARRAY RCP 160P VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YTE-140-03-L-Q-360 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.360" (9.14mm)
Contact Type
Forked
Contact Length - Post
0.050" (1.27mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
4
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)