Image for TW-20-06-G-D-410-120 is not available
TW-20-06-G-D-410-120
DigiKey Part Number
612-TW-20-06-G-D-410-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-20-06-G-D-410-120
Description
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-20-06-G-D-410-120 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.143" (3.632mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.410" (10.414mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
40
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.673" (17.094mm)