Image for TW-15-11-F-D-140-196 is not available
TW-15-11-F-D-140-196
DigiKey Part Number
612-TW-15-11-F-D-140-196-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-15-11-F-D-140-196
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.061" (1.550mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.140" (3.556mm)
Series
Length - Tail
0.196" (4.978mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
30
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.397" (10.084mm)